Isaak Jensen, 10, at the Calliope Junior Golf Open.
Isaak Jensen, 10, at the Calliope Junior Golf Open. Mike Richards GLA110916GOLF

Results

BASKETBALL

Gladstone Basketball Premier League

Summer Season

Round 9

4 BRT Dolphins (2-4) v 2 Flames (5-2)

BRT Dolphins 69

M.Byrnes. 21

F.Mandola. 13

C.Tucker. 11

M.Mandola. 11

Norman. 11

def

Flames 46

T.Allen. 21

S.Russell. 11

C.Stark. 5

Red Devils (4-2) v Beliebers (0-6)

Beliebers. 50

B.Hajos. 11

J.Arnold. 10

M.Knight. 10

def

Red Devils. 47

D.Hard. 18

M.Towner. 11

R.McCallum. 10

BOWLS

Invitation Triples

1st Gladstone Team Wendy Mason Sam Lunk Alison Ogle.

2nd J. Stroufeldt E. Batts S Simpson Yeppoon

3rd L. Barnes P. Ward H Peuker Yeppoon

4th J. Hansen A. Vaughn M. Wilson.Yeppoon

DARTS

Main Comp Divisions Round 4 Res

Eagles def Birdies 7-4

All Over It def Jaggers 11-0

Hackers def S-Trippers 8-3

Cobras def Vikings 6-5

Dart Vaders def Cheap Shots 6-5

Holes N Poles def Untouchables 8-3

Flying Circus wof to Putters 7-0

100s and over:

5 - A. Ghilotti, K. Ghilotti, S. Mackenzie.

6 - C. Hopkins, T. Osborne, B. Hamilton, D. Griffith.

7 - T. Long, B. Borgonos, V. Ghilotti Jnr, B. Hutchinson.

8 - D. Forrest.

High Finishes:

R. Davies - 118/84, B. Hutchinson - 98/62/60, V. Ghilotti Jnr - 98/60, E. Osborne - 87, B. Borgonos - 80, C. Hopkins - 79, H. Cain - 74, L. Wynne - 72, P. Turner - 70 (bull), Mick Hamilton - 69, A. Ghilotti - 60, J. Austen - 57, T. Long - 54.

Max Pegs - B. Hutchinson.

Fast Games - Mick Hamilton had an 18 dart game of 501.

Team Standings

A Grade

Holes N Poles 30/132

Putters 26/117

All Over It 26/116

Untouchables 24/118

Flying Circus 16/93

Jaggers 10/71

B Grade

Birdies 21/96

Cheap Shots 19/95

Dart Vaders 18/96

Eagles 12/93

C Grade

S-Trippers 13/76

Hackers 10/78

Vikings 8/61

Cobras 5/49

EIGHTBALL

Gladstone 8-Ball Results Round 3 - Week 4

A Grade

The Sharks 2-9 def Oddballs 0-7

Mie Stars 1-8 drew GC Gunner's 1-8

QRI Scrapheap 2-11 def Mie 4 0-5

B Grade

QRI Sleepers 2-10 def HRT Legends 0-6

HRT Oldies 2-13 def GC Chicks with Sticks 0-3

Harbour City Game Breakers 1-8 drew RG's Shotguns 1-8

C Grade

The Pot Holes 2-11 def RG's Have a Go 0-5

QRI Sinkers 2-9 def QRI Any Holes a Goal 0-7

Dicey's Tigers 1-8 drew Club Hotel Pocket Rockets 1-8

The following teams did not receive the 1 bonus point for not attending the general meeting yesterday: Mie Stars and Club Hotel Pocket Rockets

7 Ball Wins

Gordon Swann (The Sharks) had a 7 ball win against Oddballs

Ladder Results

A Grade

54-289 GC Gunner's

45-263 The Sharks

43-256 Mie Stars

38-241 Oddballs

36-236 QRI Scrapheap

30-211 Mie 4

B Grade

38-240 RG's Shotguns

34-219 HRT Oldies

31-194 GC Chicks with Sticks

30-204 QRI Sleepers

30-199 HRT Legends

26-193 Harbour City Game Breakers

C Grade

24-168 RG's Have a Go

21-208 QRI Sinkers

19-163 Club Hotel Pocket Rockets

19-156 The Pot Holes

17-165 QRI Any Holes a Goal

16-137 Dicey's Tigers

GOLF

Calliope Golf Club

Geoff and Dale Dolan, Mark Lyle, Gary Radloff Trophy

Winners

David Fowles and Kri Jeffery 61 C/B

Runner-up

Brett Rideout and Darren Marshall 61

Pin Shots

3 J. Albion

5 Blaike Perkins

8 Garry Grant

16 G. Watts

M. Howe

K. Jeffery

S. Perkins

Gladstone Ladies Golf

Single Stroke

Winner on 69 was Jacqveline Stack, followed by Claire Hanson on 71 and Morgan Lewis on 72

Pin Shots to Vicki Pollock, Morgan Lewis and Yvonne Petersen

Single Stableford

Winner on 37 points on a count-back from Sandra Anderson was Joy Plowright. Third on 33 points was Anne Fenton

Pin Shots to Melissa Hanson and Karynne Brown

Gladstone Golf Club Veterans

A grade

Nick Simeon 25

Mark Donavan 27

Steve Haigh 28

B grade

K Davies 26

Geoff Lester 28

H Beale 30

Robyn Moody 31

Pin shots

Men

M Donavan

K Peterson

Ladies

H Beale

RUGBY LEAGUE

Gladstone and Districts Junior Rugby League Awards

Most Improved Modified

Mitch Dowling (Brothers)

Most Outstanding Modified

Bailey Smith (Valleys under-12)

Most Improved team

Wallaby's Under-14

Most Improved International

Rory Noonan - Tannum

Most Outstanding International

Joel Standfield (Tannum under-15)

Player of the Year

Lincoln Rebel (Brothers under-15)

Person who most assists referees

Eric Waldron

Dedicated volunteer

Cheryl Wilson (Valleys)

Champion Club for 2016

Tannum

Gladstone and Districts Senior Rugby League Awards

Player of the Year - Trophy

GDRL 2016 Under 20 Player of the Year - Joshua Stevens - Tannum

GDRL 2016 Reserve Grade Player of the Year - Jalen Eggmolesse - Calliope

GDRL 2016 A Grade Player of the Year - Tyson White - Brothers

GDRL 2016 Women's Intercity Player of the Year - Chelsea Baker - Wallabys

2016 GDRL Best and Fairest

2016 GDRL Under 20 Best and Fairest - Maia Raihe - Valleys

2016 GDRL Reserve Grade Best and Fairest - Troy Sawdy - Vikings

2016 GDRL A Grade Best and Fairest - Amani Tofaeno - Valleys

2016 GDRL Women's Intercity Best and Fairest - Sarah Field - Emu Park



QAL Worker puts artistic side of industry on display

QAL Worker puts artistic side of industry on display

A QAL Worker is exhibiting his art at Crow Street during April.

Newborn to carry on special family tradition

Newborn to carry on special family tradition

New parents name baby after those closest to them.

Quality cattle at Miriam Vale Show Sale

Quality cattle at Miriam Vale Show Sale

More than 500 cattle come to hand at biggest sale of the year.

Local Partners