Jake Gehrmann carrying the ball and Tyson Newton in background
Jake Gehrmann carrying the ball and Tyson Newton in background Colleen James 250819 U17GF

PHOTOS: Seagulls swoop against gallant Brothers in epic

RUGBY LEAGUE: Tannum Seagulls took out the Gladstone Rugby League under-17 grand final against Gladstone Brothers.

ACTION PHOTOS:

In what was a titanic contest, Seagulls edged out a determined Brothers 20-16 at Marley Brown Oval courtesy of a last-gasp try from Kye McDermott.

There was just two minutes left and Tannum Seagulls coach Blair Potts said the try was from a set play.

"It was a typical set play from us and a back-line spread with good hands," he said.

"Kye just had to get low and he borrowed his way in and got the try."

Julius Nichols then kicked his second conversion. Jake Gehrmann was awarded with the Player of the Final and joined fellow try scorers McDermott, Aaron Menhimitt and Campbell Smith.

The two teams met in the second semi-final two weeks ago and Brothers won by four points.

"We had to take the tough road and to be honest, I messaged Brothers coach Steve Silvester, who I played with and against and wished him good luck," Potts said.

"We played five games this year and they were all close games."

Potts lauded the efforts of front rowers Smith and Tyler Keogh-Paladin who won the Player of the Year.

"Jake Gehrmann was awesome as hooker and he was in everything," Potts said.

Brothers' Jake Neucom, Dante Hakalalu and Travis Wright scored tries while Ethan List slotted two conversions.

In other junior deciders, Gladstone Valleys won the U15 match against Tannum Seagulls 24-20 while Calliope Roosters were 22-10 winners against Brothers in the U13s.

Tannum Sands Seagulls' U17 girls have made next weekend's grand final in Bundaberg after a 36-4 win against Wallabys.

Seagulls' opponent is yet to be confirmed.

Tannum's women qualified for the Bundaberg-Gladstone Intercity second semi-final after a 20-10 win against Hervey Bay in the qualifying final. Gladstone Wallabys were knocked out 14-0 in the women's elimination final against Waves.

AWARD WINNERS

Most Improved team:
Wallaby Under 12

Most Improved International: Kyle O'Dwyer

Most Outstanding International: Tyler Peckham-Harris

Most Improved Girls player: Sophie Wright

Most Outstanding Girls player: Delaney Claridge

Player of the Year: Tyler Keogh-Paladin

Dedicated volunteer: Christopher Rose

Champion Club for 2019: Tannum

Dedicated Referee for 2019: Jeffery Hebbard
 



School teacher busted for high-range drink-driving

premium_icon School teacher busted for high-range drink-driving

A GLADSTONE school teacher was told he had “let his students down” when he fronted...

REVEALED: Schools with fastest growth

premium_icon REVEALED: Schools with fastest growth

An analysis of federal government data has revealed the Gladstone region schools...

Heartbreaking search for son's 'best mate' after fatal crash

premium_icon Heartbreaking search for son's 'best mate' after fatal crash

Desperate search in bushland for missing passenger