Save money by following the Department of Fair Tradings guidelines on unit pricing and volume on supermarket purchases.
Save money by following the Department of Fair Tradings guidelines on unit pricing and volume on supermarket purchases.

How CQ residents can save hundreds on shopping bills

SAVVY shoppers can save significant sums by following guidelines aimed at fairer purchases for the entire Central Queensland region.

A campaign launched this week across Bundaberg, Gladstone and Rockhampton regions by Queensland’s Office of Fair Trading is designed at making shoppers aware of the savings by comparing unit prices.

Comparing unit prices can potentially save hundreds of dollars a year, by analysing the best value products according to size or volume, as buying the cheapest, isn’t always the smartest move.

Attorney-General and Minister for Justice Yvette D’Ath said with some Queenslanders experiencing financial hardship due to the COVID-19 pandemic, unit pricing was a great tool for consumers to easily make price comparisons between different brands and sizes based on weight, volume or unit.

Comparing unit price and volume is the target of a new campaign by the Queensland Department of Fair Trading so shoppers can save money. Pic Bill Hearne
Comparing unit price and volume is the target of a new campaign by the Queensland Department of Fair Trading so shoppers can save money. Pic Bill Hearne

“Large grocery stores and some online grocery retailers must display the unit price when selling food and other grocery products, such as bread, eggs, fruit and vegetables and toilet paper,” the Attorney-General said.

“With unit pricing you can quickly and easily compare the value for money of different package sizes and brands and select the one that best fits your budget and needs.

“Is a big pack of cereal more cost effective than a small pack for your family, or is a small pack of another brand on special this week better value?

“Unit pricing makes it easy for you to decide.”

Comparing the unit price of products can save you money says The Queensland Department of Fair Trading. Picture by Wayne Taylor
Comparing the unit price of products can save you money says The Queensland Department of Fair Trading. Picture by Wayne Taylor

Money saving tips:

  • The unit price of large packs is often lower than small or medium size packs – but not always, so it pays to check. Avoid buying a bigger pack if it’s likely to go to waste.
  • Compare the unit price of different sizes of the same brand’s product, as well as different brands of the same product.
  • Look out for special offers which might temporarily have the lowest unit price.
  • If a product is available both loose and pre-packaged, check the unit price of both. Pre-packaged fruit and veg is often dearer than selecting your product unpackaged.
  • Compare unit prices in different parts of the supermarket. The same product may be sold in different sections, for example, cheese may be sold at the deli counter and in the fridges in another part of the store. There may be a unit price difference between the two options.

For more information on unit pricing and how it can help you save money, visit the Australian Competition and Consumer Commission’s website.

Related stories,

Frenzy after K-Mart reduces big seller to $1

How to save serious cash by switching telcos

Most popular items at Aldi in Queensland



Morning rewind: Top 5 stories you may have missed

Premium Content Morning rewind: Top 5 stories you may have missed

Here are the top five stories you may have missed yesterday.

REVEALED: Where the candidates say jobs will come

Premium Content REVEALED: Where the candidates say jobs will come

“What will you do to ensure our children and people can obtain good secure jobs for...